EXPLOITATION PEDAGOGIQUE
Yacina HAKKAR (L.P. SAINT-PIERRE FOURRIER GRAY)
Alex MASTIER (LP Tristan BERNARD BESANCON°
RULES
OBJECTIF LINGUISTIQUE : être capable d'exprimer une obligation / interdiction /
permission / conseil
OBJECTIF CULTUREL : comprendre à quoi servent les règles et les accepter (travail en
parallèle avec ECJS) - Dans le cadre du LP, rappeler les règles à l'école et en dehors.
SUPPORTS : school rules / rules of the game / Don't Touch / règlement intérieur
établissement
SÉANCE 1
Donner Rules of the Game ANNEXE 1
Corrigé :
Question complémentaire :
- How can you justify the following rules ?
- The players cannot wear white. Because of the colour of the ball which is white.
- They should not be aggressive or get over-excited. Because it could be dangerous.
SÉANCE 2
Objectif : Comprendre et exprimer à quoi servent les règles.
Réactivation de ce qui a été dit / fait la fois précédente sur The Rules of the Game.
Question
In which other situations do you have to respect rules ?
At school / At home / When driving a car / At work / In the street…
Give an example for each.
Now, what about school ?
Donner SCHOOL RULES ANNEXE 2
Read the document below then say if you find rules that are common to the "Rules of the
Game".
Possible answers : Yes, rules about respect and agressivity and uniforms.
Donner Right or Wrong ANNEXE 3
Objectif : compréhension d'un document écrit / expression orale
Mise en commun orale. Correction au tableau ou rétroprojecteur.
Questions :
- Which rule do you consider the most important to respect?
- Would you like to be a student in that school?
Donner exercice lacunaire. (homework) ANNEXE 4 - Objectif : reformuler